Posjetite

Zdravlje

Ishrana u menopauzi: Kako ublažiti simptome i održati zdravo funkcionisanje

Da biste ublažili neprijatne simptome i obezbijedili zdravo funkcionisanje organizma koji prolazi kroz promjene, ishrana u menopauzi je vrlo važna.

Simptomi menopauze obuhvataju sve, od promijena raspoloženja, depresije i umora, do problema sa spavanjem, nesvjestice, gubitka pamćenja i talasa vrućine i uz to noćno znojenje.

Uz sve to, veliki broj žena kažu da je menopauza uticala na njihovo samopouzdanje, dok druge kažu da je čak narušila njihovu karijeru. Otkrivamo koje namirnice da unosite kako bi simptomi bili što bezazleniji.

Ishrana u menopauzi

Koji vitamini i hrana će vam olakšati?

Jedite fitoestrogene

Crveno vino, kafa, jagode, orasi i sjemenke, ovas, pšenica, čaj od korijena sladića i maslinovo ulje su fitoestrogeni, inače poznati kao jedinjenja na biljnoj bazi. Njihovi benefiti su vrlo slični onima koje ima sam estrogen. Postoje neki dokazi koji ukazuju na to da mogu pomoći u prevenciji osteoporoze i smanjenju talasa vrućine.

Proteini su važni

Unos dovoljno proteina je najvažniji jer pomaže u stabilizaciji nivoa šećera u krvi.  Kada jedete proteine, osjećaćete se sitije, a da ne pojedete mnogo. Osim toga, imaju ključnu ulogu u proizvodnji neurotransmitera. Nutricionisti obično preporučuju da unosite 1g proteina dnevno na 1kg vaše težine. Možete se odlučiti i za životinjske i za biljne izvore porteina, kao što su meso, riba, jaja, jogurt, sir, orašasto voće, tofu i slično.

Za bolji san

Magnezijum je odličan dodatak koji možete isprobati ako se borite sa nesanicom. Dovoljan unos magnezijuma pomaže u opuštanju mišića i podstiče dublji i kvalitetniji san. Istovremeno pomaže u održavanju nivoa šećera u krvi. Neke studije su takođe pokazale da hrana bogata aminokiselinom glicinom, koja se nalazi u mlijeku i siru također može pomoći ženama u menopauzi da imaju bolji san.

Još jedno dobro botaničko sredstvo za umirivanje je korijen valerijane, obično se koristi kao čaj.

Povećajte unos polifenola

Pokušajte da dodate hranu koja može da pruži raznovrsnost polifenola u svakom obroku. Na primjer, mješano bilje i začini dodati kajgani, smrznute bobice u ovsenoj kaši, šaka mješanih gljiva koje ćete dodati uz ručak, orašasti plodovi i sjemenke pomiješani sa svježim bosiljkom, rukolom i ekstra djevičanskim maslinovim uljem za brzi pesto, ili kašika kefira dodata supi od povrća. Cilj je da imate 30 različitih biljaka nedeljno, koje obezbjeđuju različite vrste probiotskih vlakana i polifenola kako bi se obezbijedio zdrav rad sistema za varenje.

Konzumirajte masti uz svaki obrok

Od ključnog značaja za proizvodnju hormona je da unosite zdrave masti pri svakom obroku. Izvori zdravih masti uključuju masnu ribu, jaja, maslinovo ulje, orašaste plodove, sjemenke, avokado, organski puter, kokosovo ulje i slično.

Vitamin D

Pad nivoa estrogena i kalcijuma tokom menopauze znači da zdravlje kostiju može da pati. Uzimanje suplementa vitamina D pomaže u održavanju balansa i boljem funkcionisanju organizma.

Održavajte nivo kolagena

Kako nastupi menopauza, vaša koža i kosa mogu biti pogođeni zbog smanjenja estrogena, što uzrokuje pad nivoa kolagena. Potražite suplemente koji se brinu o kosi, koži i noktima, a sadrže kolagen, cink i biotin koji ih jačaju.

Šta izbjegavati?

Ograničite unos kofeina i kafe jer mogu pogoršati simptome menopauze i uvećati korizol. Njihov uticaj dovodi do hormoske nerazvnoteže i može poremetiti vaš san. (Lepota i zdravlje)

Priključite se diskusiji

Odgovorite

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Zdravlje

Jutarnju kafu zamijenite ovim napitkom i gledajte kako kilogrami nestaju

Ako niste za radikalne dijete i treninge, dovoljno je da promijenite jednu naviku, i to onu jutarnju kako biste pokrenuli metabolizam i izgubili kilograme.

U pitanju je napitak od samo 2 sastojka – peršuna i limuna.

Ova tečnost pomoći će vašem tijelu da se oslobodi viška vode, eliminisaće nadutost, razgraditi masne ćelije, podstaći bešiku na bolji rad i izbaciti toksine iz vašeg organizma. Što je najbolje od svega, sastojci su veoma jeftini, a za pripremu vam je potrebno svega 5 minuta.

Sastojci:

1 limun

60 g peršuna

60 ml vode

Priprema:

Iscijedite sok iz limuna i isjeckajte peršun. Stavite ih u šolju i preko prelijte vodu.

Primena:

Ovaj napitak uvijek pijte na prazan želudac. Konzumirajte po jednu šolju dnevno tokom 6 dana, a zatim napravite pauzu od 10 dana, pa možete početi ponovo. Mnogo je važno kako započinjete svoj dan, a blagotvornije za vaš organizam biće da na poslu ujutru popijete čaj od peršuna i limuna umjesto kafe. Već poslije mjesec dana primjetićete rezultate. (Krstarica)

Nastavite čitati

Zdravlje

Šta jutarnja kafa zapravo čini vašem mozgu?

Mozak je složen i zamršen sistem. Što više kafe pijete, formira se više adenozinskih receptora, što znači da ćete možda morati da popijete sada više kafe da biste ostali budni, nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mladosti, piše Bigthink

U prvih deset minuta, kofein ulazi u vaš krvotok i širi se po cijelom tijelu, izazivajući porast krvnog pritiska i otkucaja srca. U periodu do 20 minuta vezuje se za adenozinske receptore, neutrališući umor.

Kofein povećava nivo adrenalina, što dovodi do ubrzanog otkucaja srca i bržeg protoka krvi kroz tijelo. Istovremeno, sprječava da se dopamin ponovo apsorbuje u vaš sistem, omogućavajući mu da duže ostane u mozgu, čineći da se duže osjećate pozitivnim i sretnijim. Upravo ovo zadržavanje dopamina je ono što često pokreće mozak da žudi za više kofeina.

Evo šta se događa u tijelu u prvih šest sati nakon ispijanja kafe

U prvih 10 minuta:

Kofein ulazi u vaš krvotok i širi se po cijelom tijelu, uzrokujući porast krvnog pritiska i broja otkucaja srca.

Do 20 minuta:

Kofein se vezuje za adenozinske receptore, neutrališući umor. Nivoi dopamina se povećavaju i opstaju, stvarajući osjećaj budnosti i fokusa.

Posijle 30 minuta:

Nadbubrežne žlijezde prelaze u visoku brzinu i počinju da proizvode više hormona. Za to vrijeme, zbog proširenja zjenica, vid može postati oštriji.

U roku od 40 minuta:

Tijelo počinje da proizvodi više serotonina, koji poboljšava funkcionisanje neurona unutar kičmene moždine, a to dovodi do poboljšane koordinacije i snage mišića.

Poslije 4 sata:

Metabolizam je ubrzan, zbog čega brže sagorijevate energiju. Tokom ovog perioda, vaše tijelo počinje da razlaže uskladištene masti.

U roku od 6 sati:

Kafa je prošla kroz vaš sistem i vjerovatno ćete osjetiti potrebu za mokrenjem. Do tog vremena, otprilike polovina količine kofeina koju ste unjeli napustiće vaše tijelo, prenosi CityMagazine.

Nastavite čitati

Zdravlje

Kopriva kao lijek: Za šta je sve dobra?

Iako je glavna asocijacija za ovu biljku peckanje, kopriva u sebi krije mnogo više.

Biljka od koje smo kao djeca bježali pruža mnogobrojne pogodnosti kada je zdravlje u pitanju. Iako smo je mi zanemarili u ishrani, da nije njenog odbrambenog svojstva, životinje bi zasigurno iskoristile sve njene ljekovite djelove, piše City Magazine.

Najbolji način na koji možemo iskoristiti sva njena ljekovita svojstva jeste, u poslednje vrijeme veoma popularan, sok od koprive.

Za šta je sve kopriva dobra?

Osim što je zaštićenom od životinja i štetočina drži kiselina koja izaziva plikove i opekotine, kopriva je izuzetno ljekovita u svakom dijelu, od listova, stabljike, pa preko cvijeta i korijena.

Najznačajnije je napomenuti da kopriva sadrži izuzetno velike količine gvožđa, što je samim tim čini savršenim saborcem protiv anemije.

Pored gvožđa, kopriva je bogata mineralima poput kalcijuma, magnezijuma, fosfora i sicilijuma. Najbogatija je vitaminom C, međutim vitamin C se obradom u najvećoj mjeri gubi, a koprivu u svježem obliku gotovo je nemoguće konzumirati, naročito kada se napomene potencijalni problem sa probavnim sistemom koji uzimanje svježe koprive može izazvati.

Posjeduje antibakterijska svojstva, antivirusna, protivupalna, diuretička svojstva, smanjuje bol i zaustavlja krvarenje. Vitamini A, B2, B5 i K, u kombinaciji sa karotenom, lecitinom i brojnim aminokiselinama, belančevinama i ugljenim hidratima čini koprivu sjajnim lekom za mnoge bolesti.

Ubrzavanjem izlučivanja tečnosti iz organizma utiče na regulaciju krvnog pritiska, stimuliše rad jetre i pankreasa, pomaže kod oralnih infekcija, kao i oboljenja poput ekcema, akni i opadanja kose.

Pored svega toga, regulacija šećera u krvi, pomoć kod nesanice i nervoze značajan su deo brojnih pogodnosti koje nam ova prijateljica iz dvorišta donosi.


Sok od koprive

Kao što smo već pomenuli, kopriva u bilo kom obliku je prijatelj organizma, bilo da je u pitanju artritis, astma, žuč, urinarni ili respiratorni problemi, problemi sa kožom ili grčevima u želudcu.

Kada smo zaključili koliko je sama kopriva dobra za tijelo i organizam, trebalo bi napomenuti koje pogodnosti donosi u obliku soka.

Sok od koprive ima pozitivan uticaj kada je u pitanju:

stimulacija limfnog sistema

poboljšavanje imuniteta

jačanje fetusa kod trudnica

ublažavanje grčeva kod menstruacije

pomoć kod oboljenja disajnih puteva

smanjenje mučnine

prehlada

upalni proces

dijareje

anemije

Recept za tradicionalni sok od koprive:

Potrebno vam je:

30-40 vrhova mlade koprive
3 l hladne vode
5-6 arguma (kombinacija limuna, pomorandže-po želji)
1 kg šećera

Priprema:

Potrebno je da uberete vrhove koprive na njivi ili blizu šume, kraj potoka ili u vašoj bašti. Koprivu stavite u vodu i nasječete 6 limunova ili kombinaciju citrusnog voća koje ste izabrali. Mješavinu poklopite i ostavite je tako 24 časa. Nakon ovog periodaa rukama izgnječite sastojke, zatim ih procijedite i dodajte šećer. Važno je mješati sirup dok se šećer ne otopi, dovoljno je u naredna 24 sata povremeno mješati kako bi se sve sjedinilo. Nakon što se šećer dobro otopio, sirup sipajte u staklene flaše i čuvajte ga na suhom i hladnom mjestu.

Nastavite čitati

Top pet