Posjetite

Budi Fit

Savjeti nutricionista za zdravo mršanje nakon 50. godine

Nutricionistica otkriva sedam pravila za mršavljenje nakon 50. godine kojih bi se svaka žena trebala pridržavati, piše Story.hr

S godinama tijelo se počinje mijenjati i kada prijeđu 50. godinu, mnoge žene često čine tri nedopustive greške u želji da se pomlade.

Međutim, treba napomenuti da svaka žena treba biti svjesna svoje ljepote i snage koju posjeduje te se ponositi svojim godinama. Ono što svakoj dami teško pada jest skidanje viška kilograma, budući da je nakon 50. godine proces mršavljenja znatno teži. Ali uvijek postoji rješenje, a Lori Chong, nutricionistica u Medicinskom centru Wexner Univerziteta Ohio otkriva pravila koja bi mogla biti od koristi.

“Više mišića povećava brzinu metabolizma. Manje mišićne mase smanjuje brzinu metabolizma”, kaže Chong

“Ženama gubitak kilograma poslije pedesete također može biti težak zbog hormonalnih promjena koje se događaju prije i nakon menopauze”.

Počnite s treningom snage

“Dižite tegpve s trakama otpora ili općenito radite treninge snage”, ističe nutricionistica.

“Ovo pomaže da smanjite gubitak mišića, a s njim i metabolički pad”, piše American Heart Association

Pijte više vode

‘Voda pomaže cjelokupnom organizmu, a omogućava hrani da lako putuje kroz metabolizam’, kaže nutricionistica Bonnie Taub-Dix.

“Iako se smatra da treba piti osam čaša vode dnevno, svako od nas ima različite potrebe i potrebe za tekućinom mogu ovisitii o vanjskoj temperaturi  i o vašem nivou aktivnosti. Tekuća hrana poput supa, variva, voća i povrća također pomaže da se osjećate sitima s vrlo malo kalorija”, objašnjava.

Imajući to na umu, prema klinici Mayo, muškarci bi dnevno trebalo piti oko 3,7 litara tekućine, a žene oko 2,7 litara.

Ne zabušavajte s kretanjem

Kardio vježbe ne samo da održavaju srce u formi, već pomažu radu metabolizma.

“Kardiovaskularne vježbe poboljšavaju metabolizam neko vrijeme nakon vježbanja. Koliko dugo traje ovo povećanje, može varirati od nekoliko sati do nekoliko dana, ali što je intenzivniji trening, to metabolizam duže vrijeme bolje probavlja hranu”, objasnila je nutricionistica Chong.

Prema American Heart Association, odrasli bi trebali raditi kardio trening od 150 minuta sedmično.

 Smanjite unos dodatnog šećera

“Često konzumiranje slatkiša može doprinijeti debljanju jer dodatni šećer stvara dodatne kalorije, ali ne pruža hranjive tvari. Većina nas uživa u slatkišima, ali s njima je lako pretjerati. Dnevna granica unosa dodatnog šećera je 25 grama što je otprilike 2000 kalorija”, istaknula je nuticionistica.

Vježbajte svjesnu prehranu

“Obraćanje pažnje na znakove gladi i sitosti ne samo da može pomoći u održavanju vitke linije nego što je još važnije, može osvijestiti vaše fizičke i emocionalne potrebe za hranom, a dugoročno može pomoći u održavanju željenje kilaže”, kaže Bonnie Taub-Dix.

Osim toga, dokazano je da osvješćivanje prvih znakova gladi pomaže kod gubitka viška kilograma.

Izbjegavajte sva slatka pića

“Izbjegavanje šećernih pića prvi je najbolji korak kod ograničavanja unosa dodatnih kalorija” kaže Chong.

Objašnjava da se šećer u tekućem obliku brzo apsorbira uzrokujući značajan porast inzulina kako bi se šećer u krvi održao stabilnim. Kad je inzulin visok, tijelo ne koristi dobijene masnoće za stvaranje energije nego ih pohranjuje.

Povećajte unos vlakana

Obroci sa zasitnom hranom duže održavaju osjećaj sitosti kod čovjeka što može spriječiti pretjerano jedenje nezdrave, visokokalorične hrane.

Vlakna dolaze iz neprerađene cjelovite biljne hrane: leća, voće, povrće, cjelovite žitarice, orašasti plodovi i sjemenke.

“Hrana bogata vlaknima održat će nas sitima duže od one koja ne sadrži vlakna2, ističe nutricionistica i dodaje da žvakanje ove cjelovite biljne hrane traje duže od jedenja prerađene hrane.

To dodatno vrijeme omogućuje mozgu da prepozna osjećaj sitosti prije nego što se prejedemo.

Zdravlje

Jutarnju kafu zamijenite ovim napitkom i gledajte kako kilogrami nestaju

Ako niste za radikalne dijete i treninge, dovoljno je da promijenite jednu naviku, i to onu jutarnju kako biste pokrenuli metabolizam i izgubili kilograme.

U pitanju je napitak od samo 2 sastojka – peršuna i limuna.

Ova tečnost pomoći će vašem tijelu da se oslobodi viška vode, eliminisaće nadutost, razgraditi masne ćelije, podstaći bešiku na bolji rad i izbaciti toksine iz vašeg organizma. Što je najbolje od svega, sastojci su veoma jeftini, a za pripremu vam je potrebno svega 5 minuta.

Sastojci:

1 limun

60 g peršuna

60 ml vode

Priprema:

Iscijedite sok iz limuna i isjeckajte peršun. Stavite ih u šolju i preko prelijte vodu.

Primena:

Ovaj napitak uvijek pijte na prazan želudac. Konzumirajte po jednu šolju dnevno tokom 6 dana, a zatim napravite pauzu od 10 dana, pa možete početi ponovo. Mnogo je važno kako započinjete svoj dan, a blagotvornije za vaš organizam biće da na poslu ujutru popijete čaj od peršuna i limuna umjesto kafe. Već poslije mjesec dana primjetićete rezultate. (Krstarica)

Nastavite čitati

Zdravlje

Šta jutarnja kafa zapravo čini vašem mozgu?

Mozak je složen i zamršen sistem. Što više kafe pijete, formira se više adenozinskih receptora, što znači da ćete možda morati da popijete sada više kafe da biste ostali budni, nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mladosti, piše Bigthink

U prvih deset minuta, kofein ulazi u vaš krvotok i širi se po cijelom tijelu, izazivajući porast krvnog pritiska i otkucaja srca. U periodu do 20 minuta vezuje se za adenozinske receptore, neutrališući umor.

Kofein povećava nivo adrenalina, što dovodi do ubrzanog otkucaja srca i bržeg protoka krvi kroz tijelo. Istovremeno, sprječava da se dopamin ponovo apsorbuje u vaš sistem, omogućavajući mu da duže ostane u mozgu, čineći da se duže osjećate pozitivnim i sretnijim. Upravo ovo zadržavanje dopamina je ono što često pokreće mozak da žudi za više kofeina.

Evo šta se događa u tijelu u prvih šest sati nakon ispijanja kafe

U prvih 10 minuta:

Kofein ulazi u vaš krvotok i širi se po cijelom tijelu, uzrokujući porast krvnog pritiska i broja otkucaja srca.

Do 20 minuta:

Kofein se vezuje za adenozinske receptore, neutrališući umor. Nivoi dopamina se povećavaju i opstaju, stvarajući osjećaj budnosti i fokusa.

Posijle 30 minuta:

Nadbubrežne žlijezde prelaze u visoku brzinu i počinju da proizvode više hormona. Za to vrijeme, zbog proširenja zjenica, vid može postati oštriji.

U roku od 40 minuta:

Tijelo počinje da proizvodi više serotonina, koji poboljšava funkcionisanje neurona unutar kičmene moždine, a to dovodi do poboljšane koordinacije i snage mišića.

Poslije 4 sata:

Metabolizam je ubrzan, zbog čega brže sagorijevate energiju. Tokom ovog perioda, vaše tijelo počinje da razlaže uskladištene masti.

U roku od 6 sati:

Kafa je prošla kroz vaš sistem i vjerovatno ćete osjetiti potrebu za mokrenjem. Do tog vremena, otprilike polovina količine kofeina koju ste unjeli napustiće vaše tijelo, prenosi CityMagazine.

Nastavite čitati

Budi Fit

Mjesec dana je pila samo jedan napitak, evo šta se dogodilo

Da je kefir zdrav, to odvano znamo. Ipak, kada čujete iskustva drugih, onda tek shvatate kakvo je to blago.

Naime, konzumiranje kefira pomoglo je jednoj djevojci da izgubi tri kilograma za samo mjesec dana.

Ovo je njeno iskustvo:

“Moj lijek od svakodnevnog pijenja kefira trajao je mjesec dana. Doručak i ručak su mi bili uobičajeni, dok sam za večeru popila jednu šoljicu od 250 ml sveže cijeđenog kefira. Poslije nedjelju dana osjetila sam poboljšanje, tj. ubrzanje metabolizma, dodatna energija i svojevrsna svježina nakon svakog gutljaja ovog napitka. “

U drugoj nedjelji je primijetila da su joj pantalone malo „udobnije” u struku, a u trećoj je vidjela da joj je stomak mnogo tanji. Vaga je pokazala 3 kilograma manje!

“S obzirom na to da ništa nisam mijenjala u ishrani, osim dodavanja kefira, te „blagodati” sam pripisivala isključivo njemu”,  zaključila je ona oduševljeno. (Krstarica)

Nastavite čitati

Top pet