Znate da vaša beba treba redovno spavati, ali svaki put kada odlučite da je uspavate, sve se završi u suzama. Šta se događa? Mislite da su umorni, daju vam sve prave znakove i signale.
Trljaju oči, zijevaju i obično izgledaju uspavano. Pa ih stavi na spavanje. Onda plaču drugi put kad ih spustiš, pa ih uzmete ponovo. Kad se smire, pokušate ih opet spustiti, ali oni plaču. Tada se pitate jesu li možda gladni, pa ih nahranite. I kimnu glavom na boci ili s bradavicom u ustima. Zatim ste prikovani za vrijeme njihovog spavanja.
Odbijanje spavanja često se može kombinovati sa ostalim frustrirajućim stvarima, poput bebe koja se budi rano iz dremke kad konačno uspijete da ih uspavate. Važno je zapamtiti da je svaka beba različita i neće se sve uskladiti s istim brojevima i rutinama.
Međutim, da biste dobili predstavu o tome šta je potrebno vašem djetetu, možete malo vremena posvetiti promatranju. Pokušajte da vremenom ostanete budni i srećni. Pokrenite tajmer kada se ujutro probude i pogledajte koliko traje dok ne počnu da vam daju umorne signale.

Znakovi da je beba umorna su:
Drhtavo kretanje ruku i nogu
Povlačenje za uši
Trljanje očiju (to se obično vidi samo kod starijih beba starijih od šest meseci)
Zijevanje
Postaje frustrirana
Plač – ovo je posljednji signal koji će vam beba dati i obično kad stigne do ove faze već je prošla tačka preopterećenja. Pokušajte uhvatiti svoju bebu prije nego što postignu ovu tačku
Općenito, većina beba od šest mjeseci i više godina borit će se da ostane budna dužeod dva sata i ostane sretna. Novorođenče će uspjeti samo oko 45 minuta do jednog sata budnog vremena. Pokušajte se upoznati sa vlastitim prirodnim ritmovima vaše bebe. Pažljivo ih posmatrajte i pokušajte da zapišete vremena kada su pokazivali znakove umora.
Oni samo znaju da se osjećaju užasno i njihovo rješenje za to je plač. Uz to, uznemirenost zbog prekomjernog zanošenja uzrokuje oslobađanje hormona stresa kortizola, što će im otežati spavanje. Ako stavite dijete prije spavanja, boriće se s njim. Problem je u tome što bebe ne igraju loptu ako to stvarno ne žele. Pokušaj da se dijete uspava biće bitka, a rijetko ćete pobijediti. Šta možete učiniti u vezi s tim?
Za bebe je frustrirajuće što postoji takva stvar kao što je “prozor spavanja”. Ovo je vrijeme kada je vaša beba zapravo spremna za dremanje. Cjelokupno rješenje je imati jasnu rutinu. Ne morate biti potpuno strogi ako ne želite biti! Zapazite da je kad je vaša beba budna , kako je opisano gore, pa da znate kada oni teže dosežu granicu i počinju se zamarati. Zatim pokušajte prilagoditi dnevne aktivnosti oko ovih vremena spavanja.
Glad nadvlada gotovo sve! Ako je vaša beba gladna, onda nema šanse da zaspi! Beba koja je previše gladna plakat će i boriti se sa snom, jer ima potrebu za hranom. Kad hranite vašu bebu, često će ona klimnuti glavom dok je hranite . To znači da je privremeno ublažila glad, ali može se rano probuditi, jer opet osjeća glad.
Kad stavljate bebu da spava, upotrebljavajte lagane ćebence koje možete dodati ili ukloniti za promjenu temperature. Obucite ih i u pamučnu, prozračnu odjeću koja ih neće previše znojiti, piše week.ba