Dojenje je jednako važno u svim zemljama, no u nerazvijenim ono čini razliku između života i smrti.
Procjenjuje se da bi se od 1,3 do 1,45 miliona smrti moglo spriječiti povišenom stopom dojenja u nerazvijenim zemljama. Dojenje se preporučuje od rođenja pa sve do druge godine života, a ponekad i kasnije, piše week.ba.
Majčino mlijeko sadrži pojedine elemente šećera koji eliminišu skup hemolitičkog streptokoka grupe B, čime štiti djecu od smrtonosnog meningitisa, trovanja krvi i upale pluća, koji se mogu s majke prenijeti na novorođenče, zaključili su istraživači.
Dojenje je važno za djecu iz slijedećih razloga :
Sprečava infekcije
Jedan od najvažnijih učinaka dojenja, posebice u nerazvijenim zemljama. Najjači znanstveni dokazi u prevencijama infekcija odnose se na akutni otitis i akutni proljev.
Umanjuje pretilost
Istraživanja su dokazala pozitivan učinak dojenja na smanjenje prekomjerne tjelesne mase i pretilosti u dojene djece. Do čak 10%.
Sprečava alergije
Najučinkovitija dijetetska mjera radi prevencije atopijskih bolesti, posebice nutritivne alergije i atopijskog dermatitisa jeste dojenje, po mogućnosti do 6. mjeseca bebinog života. Dojenje se preporučuje i nakon toga, uz uvođenje dohrane.
Pozitivno utiče na krvni pritisak
Dojenje, uz uticaj ostalih okolišnih činioca, pozitivno utiče na smanjenje sistoličkog krvnog pritiska.
Potiče neurorazvoj
Dokazi upućuju na to da dojenje ima malen, ali mjerljiv pozitivan učinak na kognitivni razvoj koji traje i u odrasloj dobi. Navedeni učinak najbolje se vidi na razini cijele populacije.
Dojenje nema samo pozitivan uticaj na bebu, naprotiv mnogi pozitivni efekti direktno utiču na majku.
Dojenje majku štiti od raka maternice i jajnika kao i raka dojke, a pomaže i bržem skidanju kilograma nakon porođaja. Osim toga, žena tokom dojenja luči hormon oksitocin, koji umiruje bebu te značajno smanjuje postporođajnu depresiju i anksioznost majke. Uz to, žene koje su odlučile da ne doje, ili su s dojenjem prekinule prije prvog meseca nakon porođaja, imaju četiri puta veći rizik od pojave osteoporoze u odnosu na žene koje doje barem do bebina šestog meseca.
Dojilje imaju manji rizik od lomova kostiju kukova u menopauzi. Dojenje odlaže povratak menstrualnog ciklusa i omogućava tijelu majke da poveća svoje rezerve gvožđa, kao i da izbjegne anemiju.
Majke dojenjem tokom jednog dana potroše količinu energije koja bi im bila potrebna za šetnju od 11 kilometara.