Posjetite

Scitech

OTKRIVENO: Nova opcija na WhatsApp-u pokazuje sa kime se stvarno dopisujete

Nova opcija na WhatsApp-u omogućava da se zaštitite od lažnih informacija uz pomoć funkcije koja nam otkriva da li je neko autor poruke ili ju je neko samo proslijedio, a na to će da nam ukazuje obavještenje iznad poruke.

Lažne vijesti i dezinformacije na WhatsApp-u uzele su toliko maha da su lažne optužbe o trgovini djecom i organima dovele do nasilja. Ljudi su dobijali poruke koje su ih obavještavale o kidnaperima, ali pošto su odmah označene kao “forwarded” nisu ih uzimali u obzir.

Iz Facebook-a je stigla reakcija nadležnih koji su u ključnim dnevnim listovima objavili oglase u kojima pokušavaju da edukuju korisnike aplikacije čiji su vlasnici. Na samoj aplikaciji nalazi se nova opcija i od sada će se pojavljivati mala oznaka iznad poruka koje su proslijedili korisnici.

Nova oznaka koja pokazuje da ste poslali poruku olakšaće praćenje razgovora u grupama i među korisnicima i daće vam do znanja da li je vaš prijatelj autor teksta ili neko drugi. Ono što svi korisnici treba da imaju na umu jeste da vode računa i dobro razmisle prije nego pošalju neku poruku.

Kako su sve poruke zaštićene enkripcijom, WhatsApp ne može da se bori protiv lažnih vijesti kao Facebook koji skenira i pregleda sve javne objave u potrazi za sumnjivim sadržajem.

Korisnici će sada moći da označe poruke kao lažne i o tome će biti obavešteni svi koji ih prime. Ono što otežava borbu protiv lažnih informacija jeste zaštita privatnosti i dokazi o vjerodostojnosti informacija koje se prosljeđuju, s toga je na prvom mjestu neophodna pažnja primaoca, ali i pošiljaoca poruka. Stručnjaci savjetuju da se na sve načine zaštitimo sami i da pazimo kakav sadržaj dijelimo sa našim prijateljima.

Scitech

Stigla je ekskluzivna kolekcija pametnog mobitela: Samo za ljubitelje Harry Pottera

Ova vijest će zagurno obradovati ljubitelje Harry Pottera. Fantastična saradnja između svijeta magije i Redmi brenda koja je proizvela ekskluzivnu kolekciju pametnog mobitela, piše, Journal.hr

Pametni mobitel za ljubitelje svijeta magije

Vjerujemo da je svaki fan Harryja Pottera u djetinjstvu sanjao da postane čarobnjak i očekivao pismo iz Hogwartsa. Sada imate da to ostvarite na drugi način, prenosi Week.ba

Pametni telefon se nalazi u posebnoj kutiji koja podsjeća na knjigu koja u sebi čuva pismo iz Hogwartsa i iglu za karticu napravljenu u obliku znaka perona 9 i tri četvrtine! Tu je i korisnički priručnik dizajniran u obliku Marauder’s Mape u kojoj možete pronaći neke osnovne informacije o telefonu i Xiaomiovoj usluzi. Ako želite naručiti mobitel u znaku Harry Pottera možete to učiniti na stranic Giztop, a cijena mobitela je 600 dolara. (1064 KM)

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Mamta ✨ Harry Potter Lifestyle (@geekglitz)

Posebno stilizovana kutija

Kada izvadite mobitel primijetit ćete da je najveća razlika između Harry Potter izdanja i obične varijante na poleđini. Naime na stražnjem dijelu mobitela nalazi se grb škole Hogwarts, a tu je i maskica za dodatnu zaštitu telefona, koja se savršeno uklapa u dizajn.

Nastavite čitati

Scitech

Zlonamjerni softver vreba na Googleu: Kako ostati siguran prilikom pretraživanja?

Zlonamjerni softver danas može doći s gotovo bilo kojeg mjesta. Sami pregled Word dokumenta mogao bi zaraziti vaš uređaj.

Evo šta trebate znati kako biste bili sigurni. Šta radite kada trebate nešto pronaći na internetu? “Samo proguglajte!”

Ne tako brzo. Cyberprevaranti skrivaju zlonamjerni softver u Google oglasima koji promoviraju popularni softver. Oni kupuju oglase i postaju dobri u SEO-u, pa se njihove zlonamjerne veze pojavljuju na vrhu vaših rezultata pretraživanja. Evo na što trebate pripaziti.

Poduzetni hakeri

Tvrtka za kibernetičku sigurnost Secureworks pronašla je zlonamjerni softver Bumblebee u oglasima koji promoviraju aplikacije koje se obično nalaze na poslovnim mrežama: Zoom, Cisco AnyConnect, ChatGPT i Citrix Workspace. Zlonamjerni se softver ušulja u računar korisnika kada započnu preuzimanje.

Kraj igre

Nakon što zlonamjerni softver uđe u uređaj, napadači ga koriste kako bi iskoristili pristup drugim uređajima na mreži. Oni postavljaju alate za skeniranje mreža, krađu i izbacivanje osjetljivih podataka kompanije.

Nije to samo posao

Možda nećete prepoznati sve ove aplikacije, ali već mjesecima pričamo o ChatGPT-u! A Zoom je postao poznati naziv tokom početka pandemije.

Lopovi skrivaju zlonamjerni softver u puno oglasa. YouTube, Facebook, Amazon, Target i Walmart samo su neka velika imena koja napadači koriste kako bi vas naveli da kliknete na njihove zlonamjerne poveznice.

Pazi gdje klikaš

Iako to možda nije tačno za sve sponzorisane rezultate, postoji mogućnost da vas poveznica neće odvesti tamo gdje želite. Hakeri koriste SEO trikove i plaćaju kako bi zlonamjerni oglasi bili pri vrhu Google rezultata pretraživanja. Ako kliknete na njih, mogli biste završiti na lažnoj web stranici.

Evo nekoliko savjeta o tome kako ostati siguran prilikom pretraživanja na mreži:

Izbjegavajte klikanje na sponzorisane veze ili oglašavanje kada tražite nešto putem Googlea. Umjesto toga, upišite sve web adrese izravno u pretraživač kako biste znali da idete na službenu stranicu.
Ako niste sigurni u vezu, zadržite pokazivač iznad veze da biste dobili pregled odredišta.
Ako vidite poruku s web stranice koja tvrdi da imate virus, najvjerovatnije se radi o prevari. Nemojte zvati broj niti klikati bilo šta na stranici. Odmah zatvorite preglednik i izbjegavajte ponovno posjećivanje te stranice.
Uvijek imajte pouzdani antivirusni program ažuriran i pokrenut na svim vašim uređajima. (komando.com)

Nastavite čitati

Scitech

WhatsApp uvodi najtraženiju uslugu ikada

Nakon uvođenja dugo tražene mogućnosti besprijekornog korištenja istog računa na jednom telefonu i više drugih uređaja 2021., danas se WhatsApp vratio s logičnim završetkom tog napora.

Usluga sada nudi ono što mora biti najtraženija usluga ikada.

Možete koristiti isti WhatsApp račun na najviše pet telefona. Svaki dodatni telefon povezujete na isti način na koji povezujete s WhatsAppom na web-u, tabletima i računarima. Svaki povezani telefon povezuje se s WhatsAppom neovisno, osiguravajući da vaše poruke, mediji i pozivi ostanu šifrirani s kraja na kraj.

Nadalje, ako je vaš primarni telefon neaktivan “dugo vremena”, tada ćete se automatski odjaviti sa svih pratećih uređaja, kao sigurnosna mjera opreza.

Dakle, sada se konačno možete prebacivati ​​između više telefona bez odjave s WhatsAppa. Možete koristiti više telefona s istim WhatsApp računom prijavljenim na svaki od njih.

Ovo ažuriranje već je počelo izlaziti za sve korisnike širom svijeta. Uvođenje će završiti “u narednim sedmicama”.

Osim toga, WhatsApp također predstavlja, tokom sljedeće sedmice “pristupačniji način” za povezivanje s pratećim uređajima. Moći ćete unijeti svoj telefonski broj na WhatsApp Web da biste zatim primili jednokratni kod, koji možete koristiti na svom telefonu da omogućite povezivanje uređaja, umjesto da morate skenirati QR kod. Ovo se trenutno pojavljuje samo na WhatsApp Webu, ali je obećano da će stići na “više pratećih uređaja u budućnosti”. (gsmarena.com)

Nastavite čitati

Top pet