Posjetite

Moda i ljepota

Kako napraviti domaću kremu

Za izradu domaće kreme potrebno je nabaviti sastojke dobivene prirodnim metodama (hladno prešanje, biouzgoj i sl.) i s odgovarajućim certifikatima te da su kupljeni kod provjerenih specijaliziranih dobavljača. Sensa.hr piše šta vam sve treba od sastojaka.

Krema za lice može se napraviti u hladnoj pripremi (bez kuhanja) i toploj (s kuhanjem), a svaka se krema sastoji od tri glavne komponente:

  • masne faze (bazno ulje, macerat ili maslac),
  • vodene faze (prokuhana voda ili hidrolat),
  • emulgatora koji povezuje masnu i vodenu fazu.

Bazna ulja i maslaci

O tipu naše kože ovisi koje ćemo ulje ili maslac odabrati za kremu. Najčešći su maslaci za njegu lica kakao maslac, koji je pogodan za njegu suhe kože, shea maslac, koji je najbolji za problematičnu i mješovitu, te mango maslac, koji odlično njeguje masnu kožu. Maslaci su kruta biljna masnoća, a poznati su po tome da zbog svoje krutosti čine kremu čvršćom i punijom.

Među najčešća ulja za njegu kože lica spadaju bademovo ulje, ulje koštica marelice te ulje pšeničnih klica za normalnu i suhu kožu, jojobino i maslinovo ulje za masnu te avokadovo i sezamovo ulje za mješovitu kožu. Mogu se koristiti i macerati, tj. ulja u kojima su se dugo namakale pojedine ljekovite biljke. Ulja su tekuća biljna masnoća, malo su lakša za kožu te su pogodna za laganije kreme.

Odabir hidrolata, koji je u biti nusproizvod dobivanja eteričnog ulja parnom destilacijom, također ovisi o tipu kože, a najzahvalniji su hidrolati za sve tipove kože, poput onoga od lavande, smilja ili hamamelisa, koji su nježni, duboko obnavljaju i pružaju svježinu.

Emulgatori

Emulgatori su tvari koje povezuju nespojive sastojke, poput ulja i vode, jer se njihove molekule pri zagrijavanju šire i spajaju s drugim molekulama. U procesu hlađenja spoj molekula emulgatora i molekula drugih tvari postaje sve čvršći, stvarajući tako novi oblik materije – u našem slučaju od ulja, vode i krutog emulgatora dobivamo – kremu. Emulgatori također spoj čine stabilnim i reguliraju njegovu čvrstoću – što ga više dodajemo, spoj je čvršći, a krema kruća.

Najpoznatiji prirodni emulgatori za izradu krema za lice dostupni na našem tržištu jesu Phytocream 2000 na bazi proteina pšenice, Lanette N, koji je poluprirodni anionski emulgator, te Lecitin pantex, koji se dobiva od soje. Obično su u obliku ljuskica, a na pakiranjima su navedeni način doziranja i primjena. Doziraju se tako da ne prelaze više od 7 posto ukupne mase pripravka.

Ostali sastojci 

Ostali sastojci koji se najčešće dodaju kremama čine nadogradnju kako bi pripravak bio izrađen tačno prema mjeri naše kože. Većina ih se dodaje na samom kraju, kada je krema već gotova, a među njih se ubrajaju:

  • prirodni konzervansi, poput ekstrakta sjemenki grejpa ili vitamina E, kojih se dodaje oko 10 kapi na 100 ml već gotove kreme. Služe kako bi stabilizirali kremu i učinili je otpornom na gljivice i kvarenje te spriječili nastanak mitesera na koži,
  • ovlaživači poput gela aloe vere ili glicerina, koji koži daju dodatnu vlažnost, a dodaje ih se najviše 2 posto od ukupne mase kreme,
  • vitamini A, E i D, koji služe za regeneraciju kože i protiv bora. Dodaje ih se najviše 10 kapi na 100 ml kreme,
  • eterična ulja koja dodatno štite i njeguju kožu. O tipu kože i određenom problemu ovisi koje ćemo eterično ulje odabrati. Ako niste sigurni, najbolje je u kremu dodati ulja koja spadaju u sigurna, poput lavande, sandala i ruže, jer su pogodna za sve tipove kože. Obično se ne stavlja više od 10 kapi eteričnog ulja na 100 ml kreme (pogledajte okvir desno za odabir eteričnih ulja).

Neki sastojci, poput pčelinjeg voska i lanolina, često se kombiniraju s maslacima i uljima jer stvaraju dodatan filtar na koži koji zimi štiti od vjetra i hladnoće. Te se voskove ne preporučuje koristiti ljeti, barem ne u većoj količini, jer bi mogli spriječiti disanje kože i prouzročiti nastanak mitesera i bubuljica. Moraju se dodati na samom početku pripreme kreme jer su kruti i trebaju se prvo zagrijati i otopiti kako bi se mogli povezati s ostalim sastojcima. Ponekad se koriste i kao emulgatori za jako čvrste kreme za tijelo ili meleme za usne.

Postupak izrade domaće kreme pronađite ovdje.

Priključite se diskusiji

Odgovorite

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Moda i ljepota

Najveće greške u odabiru modnih kombinacija za vjenčanje

Kada pričamo o modnim pravilima za vjenčanja, njih je godinama sve manje. Opuštena atmosfera i nonšalantnost mogu biti odlična stvar, ali mogu malo i zakomplicirati stvari, piše Journal.hr

Mlade više ne biraju samo bijele krinoline s čipkom i dugim šlepovima, već se odlučuju za jednostavne haljine lišene detalja. Neke se odlučuju i na kratke vjenčanice pa čak i na ženska odijela ili kombinezone. Muškarci s druge strane klasični smoking zamjenjuju pastelnim odijelima, dok djeveruše sve manje odabiru haljine u kojima izgledaju kao bombončić. Sve više se odlučuju za klasične kombinacije za vjenčanje koje će moći nositi i u drugim životnim prilikama koje dolaze.

Unatoč opuštenosti i eri u kojima se gube granice pravila, neke stvari se ipak moraju pratiti. Ona postoje kako ne biste baš vi bili ona osoba o kojoj će svi gosti pričati i za koju će reći “kako je ova došla”. Iako se želimo osjećati posebno u odabranoj kombinaciji važno je iskazati poštovanje prema ceremoniji i mladencima prije svega. Koje su to kombinacije za vjenčanje koje treba izbjegavati, na koje stvari pripaziti te šta nikako odabrati kao i prijedlog što umjesto toga obući moežete vidjeti u nastavku.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli EMELIE LINDMARK (@emitaz)

Ne nosite bijelo

Ledeno bijela, prljavo bijela, boja šampanjca… Sve ove nijanse su BIG NO za ovakvu prigodu. Bijela je na ovaj dan rezervirana isključivo za mladenku i u ni jednom scenariju ne želimo joj uzeti pažnju. Iako se ovo pravilo nekako nameće samo od sebe i čini se jako logično, nije na odmet ponoviti gradivo. U to bi se ubrojala i svijetlo plava jer znate za ono “something old, something new, something borrowed, something blue”. Zbog toga u širokom luku izbjegavamo i svijetlo plavu haljinu. Ako želite neke neutralne svijetle boje onda pazite da to ide više na camel, nego na bež.

Nemojte biti previše ležerni

Vjenčanje nije mjesto gdje ćete se odlučiti za outfit u kojem bi izašli subotom u izlazak. Bez obzira koliko vjenčanje bilo opušteno, uvijek je u nedostatku informacija i dilemi bolje biti overdressed, nego underdressed. Ako se radi o ležernijem vjenčanju možda je bolje odlučiti se za koktel kratku haljinu koja neće biti svečana kao duga do gležnja. Naravno u svečanom materijalu i nekim zanimljivim detaljem kao što su voluminozni rukavi. Jednu takvu pronašli smo u Mango Capsule kolekciji.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli ISAYA ELAIS🦋 (@elaisaya)

Neka hlače budu dovoljno svečane

Hlače su dobra ideja pogotovo ako niste osoba od haljina. Neke žene jednostavno nisu tip za suknje i haljine i to je sasvim okej. Kod ovoga je onda važno voditi računa da hlače koje odaberete budu dovoljno svečane za prigodu vjenčanja. Najbolji odabir u tom slučaju možda su palazzo hlače u kombinaciji sa zanimljivim topom.

Razmišljajte o ramenima u crkvi

Vjenčanja koja se održavaju u crkvi podrazumijevaju pravilo poštivanja golih ramena. Iako je vjenčanje možda u najveće ljeto kada su vrućine nesnosne, preko vaše kombinacije za vjenčanje važno je nabaviti dodatak za crkvu. Bio to neki ljetni šal koji ćete ogrnuti ili lagana pelerina kao što je ova u nastavku, nije važno. Važno je da se u isto vrijeme uklapa u outfit te da je ispoštovano pravilo mjesta u kojem se nalazite.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Dora Predojevic (@dorica505)

Pripazite s dekolteom

S dekolteom je vrlo individualno. Žene s manjim poprsjem izgledaju znatno manje uočljive kada odaberu dublji izrez, dok one s bujnim moraju biti na većem oprezu. Radi se ipak i o religioznom događaju te događaju gdje dolazi čitava obitelj pa s ovim treba biti oprezan. Ne kažemo naravno da treba biti zatvoren do grla. Odaberite nešto što će biti dovoljno moderno i imati dozu seksipila, ali da se u tome osjećate ugodno i pristojno.

Ne želite uzeti pažnju svojim outfitom

Jasno je da želite biti u svom najljepšem izdanju i dotjerane, ali tu je onaj dio gdje treba izvagati što je svečano i lijepo, a što je jednostavno previše. Na ovaj dan želimo pokloniti pažnju mladenki i želimo da se ona osjeća kao najljepša među svim ljudima tad dan. Zbog toga u odabiru budite umjereni i nemojte razmišljati u smjeru koji bi mogao uzeti pažnju i skrenuti sve poglede na krivu stranu – na vas.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli EMELIE LINDMARK (@emitaz)

Pažljivo s odabirom izreza

Dekolte smo već prošli, ali u posljednje vrijeme vrlo su IN haljine s izrezima na drugim dijelovima koji pokazuju golu kožu. Neke haljine jednostavno imaju malo previše takvih dijelova i više otkrivaju, nego što pokrivaju. Upravo je zbog toga važno da ne pretjerate i da izaberete onu koja pokazuje zdravu dozu i pristojan izrez na vašoj haljini ili kombinezonu.

Prilagodite cipele mjestu vjenčanja

S cipelama zna biti zeznuto. Sve želimo imati lijepe štikle, ali zaboravimo na strateški dio koji se zove plesni podij. Vrlo je vjerojatno da će vas takve cipele u jednom trenutku pošteno smetati i neće vam dopustiti da budete ono što trebate – opušteni i rasplesani. Osim toga neka vjenčanja događaju se na neravnim terenima ili na livadama pa sigurno ne želite izvrnuti nogu. Ili možda da vam tanka potpetica konstantno upada u zemlju. Zato vrlo mudro s odabirom obuće!

Nastavite čitati

Moda i ljepota

Kopija popularne Skims haljine: Košta 18 eura

Internet je poludio za haljinom koja dosta podsjeća na kolekciju haljina Kim Kardashian.

Društvene mreže, a posebno TikTok, preplavljene su slikama i videima ove haljine. Mnoge podsjeća na haljinu koju je dizajnirala Kim Kardashian za svoj brend Skims. Kopija haljine košta samo 18 eura.

Na ovoj fotografiji možete vidjeti kako izgleda Skims haljina. Skims haljina košta 88 eura, a duplikat iz Bershke 18 eura.

Ovdje je primjer haljine koja predstavlja kopiju Skims haljina.

Nastavite čitati

Moda i ljepota

Kako se riješiti tamnih kolutova oko očiju: Savjeti dermatologa

Mnogi su ljudi zabrinuti zbog podočnjaka i žele ih se riješiti na sve moguće načine, piše Diva.

Mogu biti posljedica raznih faktora, uključujući genetiku, nedostatak sna, alergije, stres i starenje. Dermatolozi imaju nekoliko savjeta koji će vam pomoći da se riješite tamnih kolutova oko očiju, prenosi Week.ba

“Podočnjake može uzrokovati više različitih faktora,” objašnjava Maryam Zamani, okuloplastični hirurg, estetska doktorica i kreatorica MZ Skin-a za Glamour.

Jedan od glavnih razloga zašto se tamni krugovi pojavljuju ispod naših očiju je gubitak volumena, koji se prirodno događa kako starimo i rezultira izraženijim suznim koritima koji se nalaze između donjeg kapka i obraza.

Drugi je genetska sklonost višku pigmenta.

“Postoji neka genetska komponenta tamnih kolutova”, objašnjava Zamani.

“Neke etničke pripadnosti mogu imati nasljednu hiperpigmentaciju, a neki pojedinci imaju porodičnu historiju natečenih donjih kapaka zbog prolapsa masnog tkiva.”

Nedostatak sna uzrokovat će širenje krvnih žila ispod očiju, štoće dovesti do podočnjaka. Dajte prednost dovoljnom sna svake noći. Za odrasle to je obično oko 7-9 sati. Osim manjka sna, dehidracija će učiniti vaše podočnjake vidljivijima. Pijte dovoljno vode kako bi vaša koža i tijelo bili hidrirani.

Hladni obloge mogu smanjiti podočnjake i natečenost ispod očiju. Možete koristiti kriške krastavca ohlađene u zamrzivaču ili čak kašiku. Hladne obloge nježno stavljajte na zatvorene kapke nekoliko minuta svaki dan.

Izlaganje suncu pogoršat će tamne mrlje i može uzrokovati promjene u pigmentaciji. Koristite sunčane naočale kako biste zaštitili osjetljivu kožu oko očiju od štetnih UV zraka.

Koristite proizvode za područje oko očiju koji sadrže aktivne sastojke poput vitamina C, retinola ili kojične kiseline. Ovi sastojci mogu posvijetliti ton vaše kože i pomoći smanjiti podočnjake. Ovi sastojci poboljšavaju teksturu, tonus i elastičnost kože, a s vremenom mogu smanjiti pojavu podočnjaka.

Podočnjaci mogu biti uzrokovani, u nekim slučajevima udubljenjem ili gubitkom volumena ispod očiju. Ispod očiju, dermalni fileri poput onih na bazi hijaluronske kiseline mogu se koristiti za zaglađivanje podočnjaka i vraćanje volumena. Korištenje laserskih tretmana poput intenzivnog pulsirajućeg svjetla (IPL) ili frakcijskog lasera može poboljšati teksturu kože i pigmentaciju, što će smanjiti podočnjake.

Imajte na umu da se koža svake osobe razlikuje pa se rezultati ovih tretmana i savjeta mogu razlikovati. Obratite se dermatologu za savjet i prilagođene preporuke prilagođene potrebama i problemima vaše kože.

Nastavite čitati

Top pet