Posjetite

Brak i veze

Usamljenost u braku gora nego biti sam

Često smo u prilici da čujemo da je usamljenost udvoje gora nego biti sam. Istina je da živimo u doba otuđenosti u kome sve manje imamo vremena za bliske osobe, ali zar brak ne bi trebalo da bude jedino sigurno skrovište od usamljenosti? Neprobojna brana i čuvar našeg intimnog svijeta.

U kojem trenutku su “presušile” riječi i emocije, nestala bliskost, radovanje zajedničkim planovima, putovanjima, uspjesima? Da li nas je ljubav previše uljuljkala, pa smo nesmotreno upali u klopku iz koje se teško izlazi. Kako smo se udaljili od voljene osobe i zašto se čovjek ponekad osjeća kao samac u braku?

“Nemogućnost da dijelimo sadržaje iz najintimnijeg života vremenom može da stvori emocionalnu distancu i da dovede do fizičkog, intelektualnog ili emocionalnog udaljavanja”, kaže psiholog i psihoterapeut Maja Pavlov.

Osjećanje usamljenosti može da podsjeti osobu da je do toga i došlo. Ali takvo osjećanje treba razlikovati od univerzalnog obrasca u kome smo svi na momente usamljeni u nekom aspektu života. Ipak, ukoliko zajedničke teme presahnu, kao i interesovanje jednog partnera za drugog, tad možemo da govorimo o ovoj vrsti problema.

Da li na emotivni jaz među supružnicima utiče rutina u odnosu i uvjerenje da nema potrebe da se previše trudimo oko partnera jer je on već naš? Kao da smo ulaskom u brak dobili doživotnu tapiju na ljubav.

“Mnogo toga je iskrivljeno kada je ljubav u pitanju, a jedna od bitnih stvari je da ne smije da bude ravnodušnosti. Problem je što se to opservira kao neadekvatna ravnodušnost ili indiferentnost, što nije uvijek slučaj. Kada se osoba ponaša smireno i staloženo, neki partneri ovu vrstu manifestacije, gdje ljubav preraste u takozvani odnos ljubav – navika, doživljavaju kao ugrožavanje, tačnije odsustvo emocija. Radi se o nedovoljnom intenzitetu zadovoljstva usljed doživljaja uskraćenosti u osjećanju ljubavi.

Neispunjena očekivanja su jedan od razloga zašto dolazi do emotivnog zahlađenja u braku”, tvrdi Pavlova.

“Dok u odnosu postoji ravnodušnost, partneru je sasvim svejedno da li je druga polovina prisutna ili ne. Kod ljubavi iz navike izostaju prijatna osjećanja, ali postoje veoma neprijatna u slučaju da je objekat ljubavi odsutan. Takođe, očekivanja su najrazličitija i trebalo bi napraviti mjeru između nerealnih i realnih očekivanja. Partneri ponekad razmjenjuju i uvažavaju stilove života, kao što su brz tempo življenja, često odsustvovanje, neuključenost u pojedine porodične i partnerske uloge, ali ponekad se pobune protiv toga, pa dolazi do paradoksalne reakcije. Kada im smeta partnerovo odsustvo i zbog toga se ljute, to vide kao iznevjerena očekivanja. Ovo zna da iscrpi i stvori dodatnu tenziju u odnosu. Važno je da naučite da razgovarate s partnerom i usklađujete očekivanja, odnosno, iznesete svoja, ali čujete i njegovo. Nije dobro prilagođavati se samo jednoj strani.

“Ako se bojiš usamljenosti, ne ženi se”, riječi su slavnog ruskog pisca Antona Pavloviča Čehova. Da li je moguće izbjeći emotivnu udaljenost u braku ili do toga neminovno dolazi kad-tad, bez obzira na to koliko se partneri trude da njeguju odnos?

“To se dešava ukoliko ne razgovaramo ili nas partner ne čuje i ne shvata ozbiljno. Ako naučimo da budemo otvoreni po pitanju sopstvenih želja i zamisli, veća je vjerovatnoća da ćemo dobiti to što nam je potrebno. Poznajem parove koji imaju različite manifestacije posvećenosti odnosu, a drugi to ‘učitavaju’ kao nedovoljo angažovanje. Naše potrebe su razuđene i individualne. Stvar je prioriteta. Rizično je krenuti samo od ličnog kriterijuma. Ženama je bitna emotivna podrška i razumijevanje, muškarcima takođe, s tim da oni traže fleksibilnost i da im se ne prebacuje ukoliko imaju različite obaveze i angažovanja. Ali i jedni i drugi umiju da pretjeraju i tada nastaje kriza u sistemu koja traži preispitivanje. “Nije problem da suprug radi duže, već što je nakon dolaska kući i poslije odmora i dalje neuključen”, kaže jedna klijentkinja.

Kada je brak najkritičniji?

Psiholog i psihoterapeut Maja Pavlov naglašava da su to obično periodične tranzicije u hronološkom razvoju para ili porodice. To su značajni događaji, selidbe, rođenje djece i njihov polazak u školu, bolest ili smrt člana porodice… Sve to može biti svojevrstan test provjere nosivosti zajedništva.

“U novim situacijama i mi smo često “novi”, pa se nekad čini da jedan partner ne prepoznaje drugog”, tvrdi sagovornica.

“Recimo, niko nije očekivao da će nečija tuga toliko potrajati, da će gubitak posla ostaviti veliki trag na osobu ili da će se nezadovoljstvo partnera projektovati unutar porodice. Ovo je neka vrsta ‘iskušenja’, koja nas poziva na novu adaptaciju i uspostavljanje drugačijih zajedničkih kriterijuma koji bi nam olakšali i zadovoljili kvalitet zajedničkog života.”

Šta činiti kada do toga, ipak, dođe i kako prevazići kriznu situaciju? Da li je moguće podgrijati “uspavane” emocije ili to neminovno vodi ka razvodu?

“Moguće je vratiti energiju u emotivni život ukoliko obje strane imaju volju i želju za tim. Važno je biti svjestan onoga što je prethodilo udaljavanju. Kada se sruši idealizacija, dobro je krenuti dalje. Često je pitanje da li vjerujemo da je promjena moguća u konkretnom odnosu? Ukoliko želimo da se kasnije ne kajemo dobro je dati rok i sebi i drugom i vidjeti šta se dešava.”

Na pitanje da li postoji način da se izbjegne scenario upadanja u emotivnu ravnodušnost, Maja Pavlov kaže:

“Biti u nekom odnosu, posebno partnerskom, je kreativan čin, ma kako djelovao kao rutina, čak i kada u nju zapadnemo. Onoliko koliko smo spremni da ulažemo u sebe, drugu osobu, i na polju ‘mi’, stvara se predispozicija za vraćanje emocionalnog i svakog drugog potencijala. Ponekad je ljudima potrebna neka vrsta asistencije u procesu obnavljanja kako lične kondicije, tako i očekivanja i evolucije kada je zajedništvo u pitanju. Ukoliko nisu spremni na to, neki izaberu da idu dalje, nadajući se boljem. Oni koji ostaju moraju da nađu nov način da razviju odnos, kako bi u njemu osjetili zadovoljstvo.”

Brak i veze

Par šokirao s pozivnicama za vjenčanje: “Sramota, ovo je najgora pozivnica koju sam ikad vidio”

Od gostiju su tražili i da sami donesu svoju stolicu ako ne bude dovoljno mjesta i sendvič, piše The Sun.

Iako se većina ljudi raduje pozivu na vjenčanje, jedan je par svoje buduće goste tako razljutio sa svojim pozivnicama da su mnogi zbog njih odlučili preskočiti taj sretni događaj. Detalji su objavljeni u Facebook grupi o vjenčanjima pod nazivom That's it, I'm wedding shaming, a korisnici su komentarisali i činjenicu da je par pozivnice poslao čak dvije godine unaprijed, sada za svadbu u 2025. godini, prenosi Večernji.hr

“Sramota, ovo je najgora pozivnica koju sam ikad vidio. Također, poslana je sada, a vjenčanje je 2025. “, piše anonimno jedan korisnik koji je svoju dobio u sandučiću.

Prvo, par od gostiju za svoje vjenčanje traži da poštuju poluformalni kodeks oblaćenja.

“Svi gosti trebaju nositi što je moguće svjetliju odjeću, nikako ljubičastu ni potpuno crnu odjeću”, pišu budući supružnici.

Dalje, iako nije neobično da se vjenčanja održavaju bez djece, neke je zasmetao način na koji su to na svojim pozivnicama formulirali.

“Za djecu bolje nađite dadilju jer iskreno, tamo neće imati šta raditi”, poručili su budući mladenci, a gostima su objasnili i da će njihovo vjenčanje biti potpuno bez alkohola, tako da točenje alkohola neće biti niti dopušteno…

Osim toga, od gostiju su još tražili i da sami donesu svoju stolicu ako ne bude dovoljno mjesta  i sendvič što je većinu šokiralo. Bilo je ipak i onih koji su na Facebooku komentarisali kako su pozivnice hrabro napisane, dok su drugi komentarisali da im se čini da će ta svadba biti najgora ikada.

“Njihov je način pisanja dovoljan da me natjera da kažem ‘ne idem’ “, napisao je jedan korisnik.

“Nemojte misliti da postoji puno poluformalnih opcija za muškarce u bijelom. Osim ako ne žele da im vjenčanje izgleda kao video spot Backstreet Boysa.”, dodao je drugi, a bilo je i onih kojima su se zahtjevi svidjeli.

“Ovo je sasvim u redu, gosti vjerovatno razumiju njihov smisao za humor”, napisao je treći.

Nastavite čitati

Brak i veze

Godine su samo broj: Ljubav cvjeta između Iris i Mohameda, 46 godina razlike njima ništa ne znači

Razlika u godinama između Iris i Mohameda nije bila dovoljna da zaustavi njihovu strast.

Naime, 40 godina nakon razvoda, 83-godišnja čistačica u penziji ponovno je pronašla ljubav i bila je odlučna da je ne pusti, iako se njena porodica tome protivila.

Tri godine nakon što su se prvi put upoznali na Facebook grupi, ljubav Iris i Mohameda svakim danom sve više cvjeta.

Zaljubljeni par čak je proslavio i drugu godišnjicu braka. Na društvenim mrežama često objavljuju trenutke svoje veze.

”Sretan sam jer nam je druga godišnjica braka. Sretan sam jer smo zajedno. Puno te volim, naša ljubav je rasla iz dana u dan.”, rekao je momak u jednom od njihovih videa.

Njihova je hemija bila toliko jaka da je mladić Iris priznao ljubav nekoliko nedjelja nakon što su počeli komunicirati. Nekoliko mjeseci kasnije odletjela je u Kairo kako bi ga i lično upoznala. Iris nije dugo trebalo da se zaljubi u visokog, zgodnog muškarca. Osjećaj je bio obostran, a Mohamed, koji je radio kao inspektor kvalitete, čak je ostao bez posla jer mu je trebalo slobodno vrijeme sa Iris.

Iris, koja je tada imala 80 godina, čak je upoznala njegovu 70-godišnju majku, koja nijje imala ništa protiv ove veze.

”Ljubav ne poznaje nikakvu razliku između godina ili zemalja. Iris je izabrala mene, a ja sam izabrao Iris.”, rekao je Mohamed.

S druge strane, Irisina 2 sina, koji su 19 i 18 godina stariji od Mohameda, bili su zabrinuti oko veze, te su mišljenja da Mohamed od njihove majke samo želi novac.

”Ako me ženi zbog mog bogatstva, bit će jako razočaran jer živim od penzije.”, rekla je.

”Baš me briga gdje živimo ili koliko je bogata ili siromašna, samo želim biti sa Iris”, dodao je. (Week.ba)

Nastavite čitati

Brak i veze

Tjera muškarce da predaju esej od 500 riječi kako bi izašli s njom: “Ne gubite moje vrijeme”

Lauren Kempton (36) iz Engleske zahtijeva od svojih udvarača da napišu esej od 500 riječi ako žele izlaziti s njom, piše New York Post.

Budući da joj je dosta online spojeva, Kempton je prošle godine otkrila strategiju koja joj se pokazala uspješnom.

“Traženje eseja je definitivno dobar način da eliminirate ono što ne želite” – rekla je.

Naime, na svom Hinge profilu je jasno dala do znanja ako muškarci žele izlaziti s njom, moraju podnijeti prijavu s objašnjenjem “kako neće gubiti njezino vrijeme”.

“To će vam pokazati tko su oni, da su pročitali vaš profil i da razumiju vaš humor” – našalila se.

Taj je zahtjev prvo dodala na svoj profil kao šalu, no mnogi su ga shvatili ozbiljno.

“Ljudi misle da je traženje eseja previše, ali bilo je stvarno zabavno. Nisam očekivala da će se neko toliko truditi” – rekla je.

Jedan je udvarač otišao korak dalje te joj je pripremio PowerPoint prezentaciju sa detaljnim objašnjenjima. Obećao je da će brzo odgovarati na poruke, neće gubiti njezino vrijeme ako ne bude iskre i da će pomno planirati sve spojeve.

Spominjao je da mu je komunikacija prioritet, što uključuje korištenje SMS-ova, poziva i FaceTimea. Baš poput Kempton, ni on nije želio uzalud gubiti vrijeme.

“Volim znati na čemu sam s ljudima. Ako ti se sviđam, javi mi se, ako ne, nema veze” – dodao je na kraju.

Primjećivanje uloženog truda joj je vratilo vjeru u muškarce, a nakon što je pregledala brojne prijave, otišla je na spoj s najboljim kandidatom, no nažalost, to nikada nije preraslo u nešto više.

Pokazalo se da je strategija eseja od 500 riječi ipak bila promašaj za nju, ali ona svejedno potiče druge samce da isprobaju tu metodu.

“To je dobar način da natjerate ljude da pokažu svoju duhovitu stranu i provedu malo vremena trudeći se” – kazala je.

Nastavite čitati

Top pet