Ako postoji jedno pravilo koje znamo od kad smo bili djeca, to je da je laganje loše.
Sada kada smo uključeni u vlastite odnose odraslih, znamo da je to zapravo istina. Ipak, postoji iznimka. Prema terapeutima, postoji nekoliko slučajeva kada je u redu lagati svom partneru, piše BestLife.
“Laži postoje u spektru koji seže od prilično bezazlenih laži do namjerne prevare s namjerom da se povrijedi druga osoba”, objašnjava stručnjak za veze Barbie Adler, osnivačica i predsjednica luksuzne usluge za pronalaženje partnera Selective Search .
Kako biste saznali više, nastavite i pročitajte mišljenej stručnjaka kada izgovaranje istine nije najbolja opcija, prenosi Week.ba

Ne postoji pravilo koje kaže da vaš partner mora biti upoznat sa svime što vam se događa u životu, a ponekad je u redu stvari zadržati u tajnosti.
“Izazovi mentalnog zdravlja, prošla iskustva, finansijski podaci o prijašnjim vezama mogu biti stvari koje želite zadržati privatnim”, kaže David Tzall , PsyD, ovlašteni psiholog iz Brooklyna.
Međutim, Tzall napominje da te “laži” ne bi trebale uključivati iznošenje neistina vašem partneru. Umjesto toga, oni su granica koju postavljate u onome što želite ili vam je ugodno dijeliti. Ako se osjećate krivima zbog svega što suzdržavate, možda biste trebali ispitati uzrok te krivnje.
- Situacija u kojoj biste mogli povrijediti njihove osjećaje
U većini slučajeva bijele laži su bezopasne.
“Mogu postojati trenuci kada vas vaš partner pita za mišljenje o nečemu, kao što je nova odjeća ili frizura, a vama se to baš i ne sviđa”, kaže Amira Martin, LCSW-R, osnivačica terapijske grupe Amira For Her .
“U takvim situacijama može biti prihvatljivo izgovoriti bijelu laž kako ne biste povrijedili partnerove osjećaje.”

Osim izbjegavanja povrijeđivanja njihovih osjećaja, možda ćete također otkriti da je laž propuštanja neophodna kako biste zaštitili njihove osjećaje.
“Ako ne bi ništa dobili od saznanja istine o situaciji. Na primjer, ako ste čuli nekoga koga ne poznaju jako dobro kako govori nešto loše o njima, a njihovi osjećaji bili bi pošteđeni bijelom laži, možda bi bilo najbolje izostaviti istinu,” dijeli Adler.
Međutim, i ovo je tanka linija.
“Prilično pouzdan test je zapitati se lažete li kako biste zaštitili njih ili sebe”, savjetuje Adler.
“Ako lažete samo da biste sebe zaštitili, postoji mogućnost da je laž ozbiljnija i štetnija nego što mislite.”

Možda vam je prijateljica povjerila da je njezin muž imao ljubavnicu i zaklela vas da to ne kažete nikome. Ili je možda član porodice podijelio sumornu medicinsku dijagnozu za koju još ne želi da ostatak porodice zna. U tim slučajevima možda nećete imati izbora nego lagati svom partneru kako biste sačuvali povjerljivost druge osobe.
“U takvim situacijama pokušajte izvagati potencijalnu štetu izgovaranjem istine i šta bi njeno otkrivanje moglo prouzrokovati”, predlaže Laura Wasser, stručnjak za veze i voditeljica razvoja razvoda na Divorce.com.
- Kada planirate iznenađenje

Poklon ili zabava iznenađenja također je trenutak kada je u redu čuvati tajnu.
“Ako je vaš partner spomenuo da nešto želi, a vi to odlučite kupiti kao iznenađenje, ponekad je najbolje ne reći mu što namjeravate”, kaže Joni Ogle, LCSW, CSAT, licencirana klinička socijalna radnica i izvršni direktor The Heights Treatmenta.
“Čuvanje tajne samo će povećati radost koju vaš partner osjeća kada primi iznenađenje.”
Na kraju dana, ako niste sigurni trebate li lagati svom partneru ili ne, Adler savjetuje da se zapitate kako biste se osjećali da vam je lagao o istoj stvari.