Posjetite

Biznis

Odlično plaćeni poslovi o kojima se rijetko razmišlja

Pekari, ljekari, apotekari, prodavci, profesori, pravnici. Sve ovo su zanimanja koja su nekako svakodnevna, uobičajena i redovna pojava.

U njima nema ničega neočekivanog, pa se svako prema svojim potrebama, mogućnostima i sposobnostima opredjeljuje za ono čime će se baviti. Ali kada se govori o poslu i radu takva zanimanja uglavnom padaju na pamet, ona koja su najzastupljenija i ona koja su očekivana, piše Investitor.me.

Ono što je sigurno, a to jeste da to nisu jedine profesije na svijetu, te da ih postoji mnogo, možda je nemoguće i nabrojati, a među njima se nalaze i određeni poslovi kojih se rijetko ko sjeti, a još rjeđe pomisli da može da radi i da ostvari veoma dobru, uz neke ogromnu zaradu. Evo nekoliko profesija:

Prevoz pokojnika

Krenimo od onoga što će mnoge vjerovatno najviše iznenaditi  ali je istina da je ovo profesija koja donosi ozbiljnu zaradu. Prevoz pokojnika nije nešto što postoji od skoro, oduvijek je bio potreban. Sasvim sigurno je to da prevoz pokojnika nije biznis koji bi pao na pamet brzo, kao nešto što donosi zaradu i druge, dobre mogućnosti, ali se radi o poslovanju koje ima svoju ozbiljnu budućnost, iako je, paradoksalno, dio nečega što označava tačku i kraj.

Profesionalni spavač

I dalje je enigma ko su ti ljudi, ali je očigledno da spavaju dok većina radi i tako stvaraju novac, pa se ne mogu baš lako otkriti. Brojne kompanije, kako one koje se bave izradom namještaja, tako i dušeka, posteljina, ali i neke druge profesije, imaju potrebu isprobavanja svojih proizvoda. Kako se radi o proizvodima koji su namijenjeni spavanju, onda je potrebno imati nekoga ko će testirati, reklamirati, dokazati kvalitet, pa tu na scenu stupaju profesionalni spavači koji ostvaruju ozbiljne zarade na godišnjem nivou spavanjem i pružanjem potrebnih infromacija nakon spavanja.

Šetač pasa

Evo još jednog lijepog posla, ali ga ne može obavljati baš svako, jer ako postoji strah onda posao nije pogodan za određenu osobu. Šetači pasa su sve popularniji i kod nas, dok širom svijeta postoje jako dugo. Radi se o lijepom, zanimljivom, ali i napornom poslu. Ako ste u stanju da vodite brigu o većem broju pasa odjednom, onda ćete i više zaraditi, jer je ovo posao koji se plaća po satnici. Definitivno je jedan od poslova koji mladima donosi najveću zaradu bez ikakvog ulaganja i uz malo truda.

Ronilac u potrazi za naftom i plinom

Ozbiljnost i opasnost u profesijama uvijek govore o zaradama, pa samim tim ovo jeste jedan od plaćenijih poslova na svijetu. Profesionalni ronioci koji pretražuju morske dubine zarad pronalaženja nafte ili plina nemaju zanimanje koje je sasvim sigurno za život, ali imaju zarade na godišnjem nivou zbog kojih postaju ozbiljni biznisimeni i milioneri.

Biznis

Bivši zaposlenici iznose šokantne tvrdnje o radu u restoranima “Salt Bae-a”

Jedan od bivših zaposlenika tvrdi da je Salt Bae tokom posebno mirne smjene za vrijeme ručka u njegovom londonskom restoranu radnicima naredio da glume mušterije i čekaju u redu kako bi izgledalo da je restoran pun.

Bivši zaposlenici, koji žele ostati anonimni, opisali su ga kao sitničavog tiranina opsjednutog bogatstvom te tvrde da su se morali boriti s krađom plata, diskriminacijom, zlostavljanjem na radnom mjestu i “kulturom straha zasićenom testosteronom”.

Bivši barmen u njegovom londonskom restoranu rekao je da je mjesto možda izgledalo “zlatno izvana”, ali da je u stvarnosti bilo “katastrofa iznutra”.

“Kad bi ušao u restoran, bilo je kao da su stigli prokleti Backstreet Boysi. Svi su vrištali”, ispričao je bivši voditelj koji je blisko sarađivao s Baeom u njegovim restoranima u New Yorku i Miamiju i sada je s ostalima spreman otkriti njegovu pravu narav.

Igre gladi

Bivši zaposlenici izjavili su da je Bae imao favorite i da je znao nepredvidivo otpustiti ljude, a bivši londonski barmen rekao je da je atmosfera bila kao u Igrama gladi jer radnicu nisu znali hoće li biti otpušteni prije nego što mu završi smjena.

“Vraški jeftini restorani”

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Nusr_et#Saltbae (@nusr_et)

Bivši radnik iz Dubaija također je naveo da bi kuhar zaspao na stolu ako bi bio umoran, a radnici nisu znali smiju li ići kući dok se on ne probudi.

Radnici su također rekli da su uprkos blještavom eksterijeru restorani zapravo bili “vraški jeftini”, počevši od pribora za jelo pa sve do uniformi, a bilo je i tvrdnji da se vino preostalo od boca naručivanih po stolovima preprodavalo u čašama.

Javila se njegova advokatica

“Tvrdnje zapravo nisu ništa više od ponavljanja starih tužbi u kojima su potraživanja bila osporena i davno namirena. Nažalost, restorani visokog profila i popularni kuhari često su mete nepristojnih i neutemeljenih tvrdnji”, izjavila je Christy Reuter, advokatica koja ga zastupa.

“Nusret zapošljava više od hiljadu zaposlenika širom svijeta. Šteta je da nekoliko starih tužbi i neke nimalo laskave primjedbe zasjene ogroman trud koji se ulaže u održavanje globalne radne snage u restoranima”, dodala je naglasivši doprinos kuhara Nusreta u stvaranju pokretne kuhinje za više od 6000 toplih obroka za žrtve tragičnih potresa. (Index.hr)

Nastavite čitati

Biznis

Google-ova zarada u fokusu: Izvještaj otkriva astronomsku sumu koju zarađuju direktori

Isplivao finansijski izvještaj Google-a gdje se vidi kolike su zarade direktora.

Izvršni direktor Google-a Sundar Pichai dobio je 226 miliona dolara(403 miliona KM) ukupne kompenzacije u 2022. godini, od čega je većina došla kroz nagrade za akcije, prema izveštaju o hartijama od vrijednosti koji je kompanija podnjela u petak.

On je prošle godine dobio 218 miliona dolara kapitala kroz trogodišnji grant za akcije. Njegova godišnja plata bila je 2 miliona dolara (3,5 miliona KM) od 2020. do 2022. godine, navodi se u podnesku. Kompenzacioni paket izvršnog direktora također je uključivao skoro 6 miliona dolara za ličnu bezbijednost 2022. Ostali direktori zaradili su oko 22 miliona dolara (39 miliona KM)

Drugi izvršni direktori Alfabeta i Google-a zaradili su oko 22 miliona do 35 miliona dolara (62 milona KM) godišnjih nagrada za akcije, navodi se u podnesku. Izveštaj dolazi u trenutku kada Alfabet pokreće mjere za restrukturiranje troškova, uključujući otpuštanja u januaru koja su eliminisala 12.000 radnika, ili 6% svoje radne snage. Google-ova šefica finansija Ruth Porath najavila je ranije u aprilu da će kompanija smanjiti upotrebu laptopova i usluga za zaposlene kako bi dodatno smanjila troškove. (Mondo.rs)

Nastavite čitati

Biznis

Prodata najskuplja registarska tablica na svijetu za 26 miliona KM

Prema Emirates Auctions saznajemo da je prodata do sada najskuplja registarska tablica na svijetu. 

Registarska tablica, broj 7 na kojoj piše i slovo P prodata je za 55 miliona dirhama (26 miliona KM), piše Week.ba

Aukcija je održana prošle sedmice u Dubaiju, a ova kompanija je do neki dan držala rekord za najskuplju prodatu tablicu. Naime, 2008. godine aukcijska kuća je prodala jednu registarsku tablicu za 52 miliona dirhama što je negdje oko 25 miliona KM i time ušla u Guinnessovu knjigu rekorda.

Aukciju su održali u svrhu humanitarne akcije koju je osnovao Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, kako bi osigurali hranu za zajednice koje se bore sa nedostatkom hrane širom svijeta.

Nastavite čitati

Top pet