Posjetite

Prehrana

10 ideja za zdrav brzi ručak gotov u manje od 10 minuta

Zaposlene osobe znaju kako je svaka minuta kuhanja prije postavljanja stola bitna, a pronaći zdravi obrok koji se može brzo spremiti pravi je izazov.

Brzi ručak bi bio ručak za koji vam treba od ulaska u kuhinju do stavljanja na stol petnaestak minuta, zbog toga smo izabrali recepte za brzi ručak, za čiju pripremu treba desetak minuta.

Ispod je 10 ideja kako pripremiti brzi, a zdravi obrok gotov u manje od 10 minuta.

–1-  Dinstani  kiseli kupus na slanini

Stavite masnoću u tavu zatim sitno rezanu slaninu (i po želji luk) da sasvim malo požuti, dodati kiseli rezani kupus koji ste oprali u mlakoj vodi, neka se malo dinsta oko 7-10 minuta. Dodati začine po želji (vegetu, mažuran, ružmarin). Pripazite da ne dodajete previše soli i vegete jer je kiseli kupus već dovoljno slan.

Kiseli kupus je jedna od najzdravijih namirnica koje možete odabrati, uz  vitamin C, B12, brojne minerala, sadrži i korisne bakterije koje štite vaš probavni sistem.  Domaća slanina (ili sušena po tradicionalnom receptu) bogata je vitaminom A, D, B6, a vrijedan je izvor magnezija, željeza i kalcija.

Za ovaj brzi ručak vam treba ukupno za pripremu namirnica i dinstanje oko 10 minuta.

-2-  Omlet s lukom

Zagrijati ulje i dodati sitno sjeckani luk. Pustiti da se dinsta 5  minuta na laganoj vatri. U međuvremenu umutiti jaja viljuškom, posoliti. Pojačati vatru, istresti umućena jaja na ulje i luk. Prevrnuti špahtlom u jednom komadu, pa peći i s druge strane.

Iako neki ljudi smatraju kako jaja nisu zdrava namirnica, ona se ubrajaju u 10 nutritivno najbogatijih namirnica na svijetu. Uz vrijedne bjelančevine bogata su vitaminima A, D, B6, te mineralima kalcijem, kobalaminom, magnezijem i željezom. U kombinaciju s lukom su  jako zdrav obrok.

Ukoliko ne možete bez mesa, uz luk na početku pripreme dodajte i nasjeckanu slaninu.

Osim s lukom omlete možete pripremati gotovo sa svim povrćem, paprikama, gljivama, zatim sirom, mlijekom, šunkom…

Za ovaj brzi ručak vam ukupno treba manje od 10 minuta.

-3- Tjestenina s bešamel umakom

Kada kupujete tjesteninu  odaberite onu koja ima najkraće vrijeme kuhanja.  Stavite tjesteninu u vrelu slanu vodu da se kuha. U međuvremenu pripremite bešamel umak.  Bešamel umak pravite tako da na maslacu popržite malo brašna, dodate mlijeko i pjenjačom miješate dok se smjesa ne zgusne. Na kraju dodajte sir ribanac (najbolje parmezan) i željene začine (papar, sol, muškatni orašćić…)

U ovaj recept također možete dodati sjeckanu šunku, pršutu i sl.

Mlijeko je bogat izvor vitamina A,  D, kalcija i magnezija.  A sir parmezan ima sve te nutrijente u puno većem omjeru. Uz malo muškatnog orašćića dodajete vrijedan sastojak za borbu protiv probavnih smetnji i upala.

Da bi ovaj ručak bio brzi i bio gotov unutar deset minuta birajte tjesteninu koja ima kraće vrijeme kuhanja od deset minuta, te je bitno paralelno kuhati tjesteninu dok na drugom kolu pripremate bešamel umak.

-4- Sendvič

U pecivo stavite suhomesnati proizvod i sir po želji. Zatim dodajte svježe narezanu rajčicu, list zelene salate, kisele krastavce i drugo povrće po želji.

Iako nećete na sendvič misliti kao na zdravi obrok, dodate li navedeno povrće on je možda najzdravije što ćete u tom danu pojesti. Rajčica sadrži vitamin C, K1, B9 i još mnoge vrijedne  nutritivne sastojke, baš kao i zelena salata, a u kombinaciji s kiselim krastavcima dobit ćete  i dozu probiotika i vrijednih sastojaka koji se bore protiv parazita u tijelu, jer je kiseli krastavac najveći suborac u borbi protiv crijevnih parazita. Dodate li u sendvič još i kuhana jaja i odaberete pecivo sa sjemenkama, vaš sendvič postaje zdravi obrok. Možete dodati svježe paprike, kiselu ciklu, radić… Izbor je neograničen.

Za ovaj brzi ručak potrebno vam je manje od deset minuta.

-5-  Salata s tunjevinom

Skuhajte tjesteninu, rashladite hladnom vodom, te dodajte vrhnje, majonezu, komadiće tunjevine, kuhani kukuruz iz konzerve, sveže sjeckane paprike (crvene, žute i zelene) radi ljepšeg i raznobojnog izgleda salate.

Tunjevina je zahvalna namirnica za brze recepte, postoji gotovo stotinu recepata za pripremu salate od tunjevine.  Neki uključuju tjesteninu, drugi povrće, treći kuhana jaja. Pronađite svoje omiljene i dobit ćete još mnoštvo ideja za brzi obrok. Ako vaša salata ne uključuje tjesteninu ili neke druge ugljikohidrate, možete staviti u tortilju i imate još jedan brzi, a zdravi i odličan obrok.

Čak i konzervirana tuna u ulju je zdrava namirnica. Sadrži vitamin A, C, kalcij, željezo i dobar je izvor proteina.

Da bi ovaj brzi ručak bio gotov unutar vremenskog okvira od 10 minuta, najvažnije je odabrati tjesteninu kojoj je vrijeme kuhanja manje od deset minuta, te paralelno dok se tjestenina kuha, sjeckati i miješati ostale namirnice.

-6- Palenta s umakom od vrhnja i jaja

Stavite kuhati palentu u slanoj vodi i s malo ulja.

U međuvremenu pripremite umak tako da umutite jaje, stavite 1.5 dl vode, 1.5 dl mlijeka, malo ulja i kašiku kukuruznog brašna. Posolite. Miješajte žicom  da se zgusne, a ne nastanu grudice.

Poslužite palentu s umakom od jaja i kiselim vrhnjem.

Palenta sadrži željezo, magnezij, cink. Ovo jelo je bez glutena, od jednostavnih ugljikohidrata, odlično za vašu dijetu i želudac.

Ukupno vrijeme potrebno za pripremu ovog brzog ručka je oko 10 minuta.

-7- Uštipci od cvjetače

Stavite kuhati narezane komadiće karfiola u vrelu posoljenu vodu.

Neka kuha 5 minuta. U međuvremenu napravite tekuću smjesu od jajeta, brašna, malo soli. Smjesa treba biti gustoće jogurta.  Izvadite komade karfiola, procijedite te ubacite u smjesu od jaja.  Za hrskaviji okus možete dodatno poput pohovanja, uvaljati u prezlu  iako za okus nije nužno.

Stavite pržiti u vrelo ulje.  Ako pržite u tavi, a ne u fritezi, na pola okrenite komadiće karfiola  kako bi se ispržili sa svih strana.

Karfiol je bogat kalcijem, magnezijem i vitaminom C, a sadrži još mnoštvo mikronutrijenata koji su dobri za naše zdravlje.

Za ovaj brzi ručak potrebno je neznatno više od 10 minuta ako nemate fritezu u kojoj ćete pržiti pohovani karfiol nego ćete pržiti u tavi, jer na pola prženja karfiol je potrebno okrenuti.

Jela ispod možete poslužiti kao samostalni obrok uz bogatu salatu ili uz neko jelo bez mesa navedeno iznad.

-8- Kuhana riba

Stavite kuhati u vrelu posoljenu vodu očišćenu ribu (lubin, škarpina…) kuhajte do 10 minuta.  Vodu možete iskoristiti za riblju juhu, za kasniji obrok, za koji ćete imati više vremena.

Izvadite i poslužite uz limun, češnjak, maslinovo ulje ili pesto umak.

-9- Prženi riblji fileti

Očišćenu i filetiranu ribu posolite,  pospite  ili uvaljajte u brašno, stavite u tavu (odličan odabir je crvena pastrva). Dodajte peršun, češnjak ili druge začine po želji. Na pola pečenja okrenite.

Poslužite uz povrtnu salatu.

Za ovaj brzi obrok ovisno o ribi potrebno je manje od 10 minuta. Dok se riba prži pripremite zdravu salatu kao prilog.

-10- Tanke šnicle od piletine

Pileće filete prerežite kako bi bili što tanji. Posolite, poparite, začinite još po želji,  te kratko popržite s obje strane.(covermagazin)

Prehrana

Ishrana kraljevske porodice: Da li ove prestižne dame kuhaju?

Da li poručuju večeru ili je pripremaju sami? Kakva je ishrana kraljevske porodice i ko redovno kuha kod kuće, piše Lepotaizdravlje.

Predstavnici kraljevske porodice, po pravilu, koriste usluge profesionalnih kuhara, iako neki od njih sami kuhaju za svoju porodicu. Ipak, koja jela najviše vole?

Ishrana kraljevske porodice

Camilla (kraljica supruga)

Poznato je da je kraljica konsort talentovana kuharica. Uvijek je prednost davala tradicionalnim britanskim jelima.

„Oni su uvijek bili veoma štedljivi. Da smo skuhali pečeno jagnje i ostavili ostatke, vjerovatno bismo napravili pastirsku pitu sljedeće noći.“, izjavila je bivša kraljevska kuharica jednom prilikom.

Sin Camille, Tom Parker-Bowles, postao je poznati autor kuhara i često je koristio uspomene iz djetinjstva kao izvor inspiracije. Napisao je da će, kada opere mališane, njegova mama pripremiti piletinu u rerni, mesne šnicle od lokalnog mesara, pečenog lososa, razne pite, a jednom nedjeljno su jeli pohovanu piletinu za večeru.

Kate Middleton princeze od Walesa

Supruga princa Williama možda izgleda glamurozno u javnosti, ali lista jela koja kuha kod kuće tipična su za svaku britansku porodicu. To su tjestenine, jela iz friteze, kari i neka druga indijska jela. Kate je više puta spominjala da je ljubitelj začinjene hrane. Očigledno, djeca iz Cambrdge-a su naslijedila i sklonosti svoje majke. Pohovana piletina je još jedno popularno jelo u porodici budućeg prijestolonaslijednika.

„Uvečer kuha suprugovu omiljenu večeru, prženu piletinu.”, rekla je kraljevska dopisnica za Vanity Fair 2012. godine.

Princeza je rekla koliko njena djeca vole da kuhaju i kako joj pomažu.

„Prije neki dan su napravili pastu od sira: jedno prosijava brašno, drugo stavlja mlijeko i puter. I prave salate i ostalo“.

Princeza Eugenie

Princeza je poznata po svojoj ljubavi prema kuhinji iz cijelog svijeta. Na svom vjenčanju sa Jack Brooksbankom predstavljen je širok izbor jela sa sentimentalnim referencama. Gosti ovog para su posluženi argentinskom govedinom u znak sjećanja na njenu baku, jelima od riže iz Nikaragve, gde je Jack zaprosio Eugenie, i palačinkama iz Švicarske, gde su se supružnici upoznali na skijanju. Što se tiče posjeta restoranima, Eugenia je jednom izjavila:

„Za večeru, kada imam dobre navike, sama kuham obroke. Ako ih nemam, poručujem picu sa bosiljkom.“

Meghan (vojvotkinja od Sussexa)

Supruga princa Harry također voli da kuha, a nedjeljna večera je jedan od njenih omiljenih događaja.

„Veliki sam ljubitelj nedjeljnih večera. Bilo da jedemo jagnjetinu, pržena jela ili krem supu, ideja da se nedjeljom okupimo na obilnom obroku sa prijateljima i porodicom me tješi. Volim da lagano kuham nedjeljom, posebno filipinsku piletinu. To je jednostavno: treba pomiješati bijeli luk, soju, sirće, možete dodati malo limuna i pustiti piletinu da se kuha u ovom sosu na laganoj vatri dok ne počne da se odvaja od kostiju.“, rekla je vovotkinja jednom prilikom.

Nastavite čitati

Prehrana

Savjeti doktora za ukusan doručak: Savršena kombinacija za zdrav početak dana

Doručak predstavlja najvažniji obrok u toku dana.

Većina ljudi obično nema vremena za doručak te ga ne praktikuje konzumirati. To je jedna od grešaka koju većina nas pravi.

Donosimo nekoliko savjeta doktora Michaela Mosleya.

“Kuhana jaja, poširana, kajgana ili ukusan omlet, svakako će vas duže držati sitim u poređenju sa žitaricama ili tostom”, navodi doktor Michael Mosley.

“Ovakav doručak ima malo kalorija i sadrži mnogo visokokvalitetnih proteina, plus druge hranljive materije poput vitamina D i selena”, dodaje.

Za one koji žele da jaja kombinuju sa nečim, doktor Mosley navodi da je punomasni jogurt jedna od odličnih opcija za doručak, uz jaja.

“Odaberite običan punomasni grčki jogurt i dodajte bobičasto voće, kao što su kupine, jagode ili borovnice, ili ubacite malo orašastih plodova i malo cimeta. Jaja su također veoma ukusna i u kombinaciji sa zelenilom i parmezanom ili dimljenim lososom”, objašnjava Mosley.

Nastavite čitati

Prehrana

Tri zdrave navike fit osoba

Kako starimo, gubimo mišićnu masu i najčešće postajemo manje fizički aktivni.

Kombinacija ova dva faktora ukazuje da nam je potreban manji unos energije da ne bismo dobijali na kilaži. Ukoliko, nastavimo da jedemo kao u dvadesetim i tridesetim godinama života, brojka na vagi neminovno će početi da raste. Šta možemo da uradimo da se to ne dogodi?

Jedite manje porcije ultraobrađene hrane

Ultraobrađena hrana je svuda oko nas i teško joj je odoljeti. Uvijek nam je nadohvat ruke i veoma je ukusna, ali i rizična ukoliko pokušavamo da održimo težinu ili da smršamo. U ultraprerađenu hranu spadaju svi specijaliteti iz dostave. Svima nama momiljena hrana, od pica, hamburgera i gotovih jela, do grickalica i konditorskih proizvoda koji su svuda dostupni.

“Najbolji savjet za gubitak težine i poboljšanje zdravlja jeste da jedete manje porcije ovakve hrane koja sadrži mnogo skrivenih šećera, masti i kalorija”, kaže Lisa Jang, nutricionista.

Ono što bi najbolje bilo, jeste da ih izbacimo iz prehrane ili da smnajimo njihov unos.

Jedite redovno

Ovo predstavlja veliku zabludu u ishrani, a to da je unos malih količina namirnica najbolji način da izgubimo višak kilograma.

“Ljudsko tijelo ne funkcioniše na taj način”, kaže Lisa Moskovic, dijetetičar u NY Nutrition Group.

“Potrebne su mu kalorije i hranljivi sastojci da bi funkcionisalo. Ugrožavanje ove osnovne potrebe opterećuje tijelo. Umjesto da sagorijevate masnoću, možda ćete na kraju “natjerati tijelo” da je skladišti.

Zbog toga se pobrinite da jedete integralne žitarice u kombinaciji sa zdravim mastima, proteinima i ugljenim hidratima svaka tri do četiri sata.

Napravite doručak bogat proteinima

Navika da započnemo dan industrijskim cerealijama nije dobra; one su pune skrivenih šećera koji su, opet, krivci za brže taloženje masti. Za doručak koji će biti dobar saveznik u gubljenju viška kilograma nutricionista Bes Berger predlaže dva rješenja.

Prvo rješenje nudi bezbroj mogućnosti za kombinovanje. Riječ je o pripremi jaja, barenih, prženih ili u vidu omleta. Naime, jaja su puna proteina i dugo drže sitost. Za još bolji rezultat dodajte povrće u jutarnji omlet, jer je ono puno vlakana ili pojedite svježu sezonsku salatu uz bareno ili prženo jaje.

Drugo rješenje je pravljenje domaćeg smutija od grčkog jogurta i bobičastog voća sa dodacima u vidu zdravih sjemenki, sirove golice, sirovog suncokreta, badema, lješnjaka, orah, u količini od jedne do tri kašičice po porciji.

Također možete da dodate šaku zdravog zeleniša, kelja ili špinata, što će obezbijediti više vitamina, antioksidanata i vlakana. (krstarica)

Nastavite čitati

Top pet